Sprawdź czy opłaca się regenerować starą klamkę

Klamka jest takim narzędziem, który za bardzo nie zajmuje naszej uwagi, dopóki podczas otwierania drzwi, nie pozostanie nam ona w ręku. Ale spokojnie, są i na to metody. Musimy sobie zdać sprawę z jednej rzeczy, gdyż za wypadnięcie klamki z drzwi, najczęściej odpowiada poluzowane mocowanie. Dokonuje się to w ten sposób, że z czasem śruby, które znajdują się w aparacie klamki, a tym samym są one wkręcone do skrzydła drzwi, zaczynają się stopniowo luzować. Gdy zauważymy moment, w którym śruby kolokwialnie zaczynają puszczać, wówczas należy zdjąć otaczający klamkę szyld i mocno dokręcić w nim znajdujące się śruby. Jeśli jednak zlekceważymy pojawiający się luz w klamce, wówczas proces ich wykręcania będzie postępował, a my któregoś wyjątkowego dnia, zostaniemy z klamką w dłoni. To nie jest jednak jedyna przyczyna wypadania klamki z drzwi. Czasami problem może tkwić w źle dopasowanych śrubach.

Przy zakupie klamki, należy zwrócić uwagę, czy załączone śruby nie będą zbyt krótkie, gdyż jeżeli takie będą, wówczas nie zapewnią one dobrego, a przede wszystkim trwałego mocowania. Zwłaszcza powinniśmy zwrócić uwagę na drzwi ciężkie, masywne, najczęściej zrobione z litego drewna, wówczas musi być do tego rodzaju drzwi, dobrana odpowiednia klamka, gdyż nie dobrze dopasowana może za skutkować tym, iż przy mocniejszym szarpnięciu, klamkę wyrwiemy po prostu z drzwi.

Zawsze gdy klamka się zepsuje mamy dylemat czy kupić nową czy naprawiać w niej części. Otóż klamka składa się z kilku elementów, jednym z nich jest pochwyt, czyli to za co łapiemy klamkę i naciskamy, dalej mamy wewnętrzny mechanizm, w skład którego wchodzi sprężyna, i to ona jest najbardziej narażona na zepsucie. I w tym miejscu, jeżeli mamy klamkę w starszym modelu, w którym zamieniano sprężynę na specjalną obręcz, najczęściej mocowaną na trzpieniu pochwytu, wówczas kiedy owa obręcz wyrobi się, co można zauważyć, w ten sposób, że klamka zaczynie samoistnie opadać, w takim wypadku nie warto inwestować w regenerację, klamki, lepiej jest po prostu zakupić nową.

Leave a Reply